wtorek, 16 czerwca 2015

Korona zębowa

Cena korony zębowej, biorąc pod uwagę jej trwałość i naturalny wygląd, jest niewielka. Korony porcelanowe stosowane są w dwóch przypadkach:
- odbudowy korony zęba zniszczonego przez próchnicę lub uraz mechaniczny;
- leczenia implantologicznego.
Jeśli pacjent użytkuje koronę porcelanową w należyty sposób jest ona bardzo trwała i nie wykazuje tendencji do uszkodzeń. W wielu przypadkach taki zabieg jest dożywotni. Przy zastosowaniu koron porcelanowych oraz zabiegu przeprowadzonym przez doświadczonego i dobrego stomatologa korona wygląda praktycznie w 100% jak naturalny ząb. Stawia to koronę porcelanową w czołówce metod leczenia, które są najbardziej estetyczne.

Na cenę korony zębowej ma wpływ materiał z jakiego jest wykonana. Wysokiej jakości porcelana jest kosztownym materiałem. Dodatkowy czynnik to precyzja wykonania. Aby korona idealnie imitowała naturalny ząb należy poddać ją obróbce oraz precyzyjnie osadzić na wcześniej przygotowanym zębie lub implancie.


Jeśli są Państwo zainteresowani zastosowaniem i ceną koron zębowych zapraszamy do kontaktu z Gabinetem Amident, służymy radą oraz fachowym wykonaniem zabiegu. 

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Protezy szkieletowe

Cena protezy szkieletowej zależy od sposobu jej wykonania oraz ilości brakujących zębów. Ta metoda uzupełniania ubytków w uzębieniu jest jedną z najtańszych form leczenia protetycznego. Jest to również jedna z najbardziej popularnych metod uzupełniania braków w łukach zębowych.

Poza kwestią rozległości braków w uzębieniu, co znacząco wpływa na koszt protezy, na cenę składa się również jej wykonanie. Proteza zbudowana jest na metalowym szkielecie. Podstawową formą mocowania używaną w tradycyjnych protezach są klamry. Pacjent na swoje życzenie może wybrać bardziej dyskretne ,jednak również wiążące się z kosztami, rozwiązanie jakim jest mocowanie protezy na zatrzaskach, zasuwach lub koronach teleskopowych. Są one równie wytrzymałe jak klamry jednak nie rzucają się w oczy przy szerszym otwarciu ust.

Wartym zaznaczenia jest fakt, że mimo wyboru protezy szkieletowej nawet z wyżej wymienionymi elementami jej cena jest bardzo niska i wielu wypadkach jest to jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych. Nowoczesne protezy szkieletowe w sposób bardzo zbliżony do naturalnego przenoszą siły zgryzowe na dziąsła i kości. Poprzez taką stymulację ogranicza się zanikanie kości szczęki i żuchwy. Ma to znaczący wpływ m.in. na wygląd rysów twarzy.

Wszystkie te zalety konstrukcyjne jak i cena protezy szkieletowej skłania wielu pacjentów do wyboru właśnie tej metody. 

poniedziałek, 25 maja 2015

Ile kosztuje leczenie kanałowe

W przypadku gdy miazga zęba została objęta nieodwracalnym stanem zapalnym są tylko dwa wyjścia. Leczenie kanałowe lub wyrwanie zęba. Biorąc pod uwagę tylko koszty obu zabiegów można pomyśleć, że lepiej ząb wyrwać. Niestety jest to błędne rozumowanie. Brakujący ząb i tak trzeba będzie uzupełnić za pomocą protezy lub implantu. Poza tym nic nie zastąpi naturalnego zęba. 

Na koszt leczenia kanałowego (endodotycznego) ma wpływ fakt, iż jest to skomplikowany zabieg stomatologiczny z wykorzystaniem specjalnych urządzeń i wymagający doświadczenia. W Gabinecie Amident dodatkowo wszystkie zabiegi endodontyczne wykonywane są przy użyciu mikroskopu stomatologicznego, który zwiększa precyzję i skuteczność leczenia oraz umożliwia jeszcze lepsze przeprowadzenie zabiegu. Mikroskop otwiera także drogę do leczenia kanałowego, które nie byłoby możliwe przy tradycyjnych metodach. Dzięki temu urządzeniu stomatolog może wykonać zabieg na zwężonych czy zakrzywionych kanałach zębowych.

Dodatkowo prawidłowo wykonany zabieg gwarantuje utrzymanie zęba na lata i mimo tego, że ząb jest martwy nie wyróżnia się niczym od pozostałych zdrowych zębów.

Wybierając tę metodę leczenia warto zwrócić uwagę, że ten zabieg ratuje naturalne zęby przed wypadnięciem lub ekstrakcją zęba. Warto przypomnieć, że w przypadku braku zęba konieczne jest wypełnienie go protezą stałą bądź ruchomą, której cena może nawet kilkukrotnie przewyższać koszt leczenia kanałowego.

Wybór między ratowaniem naturalnego zęba, a późniejszym stosowaniem implantów czy protez ruchomych wydaje się być, więc oczywisty .

Dla zainteresowanych podajemy ile kosztuje leczenie kanałowe w Gabinecie Amident. Jest to koszt rzędu 600 – 800 PLN. 

Ile kosztuje implant zęba

W przypadku braków uzębienia pacjent ma do wyboru kilka rozwiązań, m.in. mosty protetyczne, protezy szkieletowe, implanty zębowe i najgorsze wyjście czyli pozostawić lukę po zębie. Dla wielu osób jednym z kluczowych czynników skłaniających do wyboru metody leczenia jest cena. Jednak najważniejsza powinna być strona użytkowa danego rozwiązania. Najlepszą imitację naturalnego zęba, i nie mówimy tu tylko o estetyce, uzyskamy za pomocą implantu. Więcej o nich przeczytasz TUTAJ na naszym blogu.

Cena implantów zębów waha się w granicach kilku tysięcy złotych. Jednak po głębszym przeanalizowaniu metody leczenia, jej trwałości i efektu wizualnego jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dostępne we współczesnej stomatologii.

Pełen zabieg składa się z osadzenia tytanowej śruby, na której po osteointegracji osadzona zostanie korona zębowa. Taki zabieg jest możliwy dzięki wykorzystaniu specjalnego metalu - tytanu, który jest akceptowany przez organizm człowieka, oraz wykazuje dużą trwałość. Poza właściwą koroną na czas leczenia zakłada się koronę tymczasową.

W opisie tej metody leczenia widać, że cena implantów zębowych podyktowana jest złożonością procesu leczenia oraz zastosowaniem bardzo zaawansowanej technologii.

Warto zwrócić uwagę, że odpowiednio założony implant wraz z koroną jest w wielu przypadkach dożywotni i jeśli odpowiednio o niego zadbamy nie będzie stwarzał problemów. Dzięki temu odpadają nam koszty związane z późniejszym ponownym uzupełnianiem braków zębowych.

W Gabinecie Amident implant zęba kosztuje od 4 000 do 5 500 PLN, co w porównaniu z innymi gabinetami stomatologicznymi jak i biorąc pod uwagę doświadczenie i jakość wykonania jest ceną relatywnie niską.

Jak widać jest to inwestycja na całe życie i cena jest w tym przypadku relatywnie niższa niż w przypadku stosowania protez, które po latach tracą swoje właściwości. 

wtorek, 12 maja 2015

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa ma za zadanie uzupełnić częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się do zabiegu uzupełnienia ich mostami.
Jest to proteza zbudowana z metalu i akrylu. Podstawową jej częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości idealnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Sprawia to, że płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona w stosunku do płyty akrylowej w protezach osiadających, co daje duży komfort użytkowania.
Dodatkowo szkielet metalowy zaopatrzony jest w wypustki metalowe opierające się na powierzchniach żujących zębów pacjenta. Skutkuje to fizjologicznym sposobem przenoszenia sił zgryzowych na błonę śluzową i kości wyrostka zębodołowego. Oznacza to, że nie ugniatają błony śluzowej i nie doprowadzają do nieporządanego osadzania protezy.
Za utrzymanie protezy szkieletowej odpowiedzialne są metalowe klamry. Są one sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach. Poza klamrami innymi elementami odpowiedzialnymi za utrzymanie protezy są zatrzaski oraz zasuwy, te jednak wymagają okoronowania zębów własnych pacjenta.
Jeśli pacjent cierpi na paradontozę wykonuje się wtedy szynoprotezę. Jest to proteza szkieletowa, która jednocześnie stabilizuje rozchwiane zęby. Charakteryzują się one bardziej rozbudowanymi klamrami, które trzymają zęby i nie pozwalają na nadmierne ruchy boczne i przednio-tylne.

W przypadku utraty kolejnego zęba własnego możliwe jest dostawienie brakującego zęba do protezy co umożliwia dalsze jej użytkowanie.

Ważne jest aby przed wstawieniem protezy szkieletowej usunąć kamień i osad nazębny oraz wyleczyć próchnicę.

Implanty zębowe - jak wygląda zabieg

Implanty to obecnie najnowocześniejsza forma odbudowy braków zębowych. Pozwalająca na uzyskanie estetyki i komfortu bardzo realistycznie imitując posiadanie naturalnych zębów.
Głównym dobrodziejstwem współczesnej implantologii są unikalne właściwości tytanu. Metal ten po wprowadzeniu do organizmu i kontakcie bezpośrednio z jego tkankami nie jest traktowany jako ciało obce. Zapobiega to odrzuceniu takiego elementu i zapewnia zespolenie zwane osteointegracją.
Implant to wykonana z tytanu śruba, którą stomatolog wprowadza do kości szczęki lub żuchwy w miejscu utraconego zęba. Na tej śrubie oparta jest następnie widoczna część czyli porcelanowa korona protetyczna. Często można spotkać się z określeniem mianem implantu zębowego całego odbudowanego zęba czyli śruby oraz korony, jednak nie jest to poprawne.
Leczenie implantologiczne składa się z dwóch etapów: części chirurgiczną i części protetycznej. Podczas pierwszej fazy implantolog wprowadza do kości implant. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym jest bezbolesny.
Po wprowadzeniu wszczepów dziąsło jest zaszywane a implant pozostawia się na 3 do 6 miesięcy, całkowicie pokryte dziąsłem. Jest to czas potrzebny na wspomniany wyżej proces osteointegracji dzięki czemu można zyskać mocowanie mocniejsze nawet od naturalnego zęba.
Żaden z etapów nie wymaga od pacjenta pozostania z luką w łuku zębowym. Jest to szczególnie istotne przy odbudowie zębów w odcinku przednim. W czasie potrzebnym, aby implanty zrosły się z kością, pacjent użytkuje tymczasowe, konwencjonalne uzupełnienie protetyczne.

Po upływie 3-6 miesięcy implanty są odsłaniane i wykonywane jest widoczne w jamie ustnej ostateczne uzupełnienie protetyczne.

czwartek, 7 maja 2015

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wszystkie gałęzie medycyny zyskują nowe możliwości leczenia, powiększają swój zakres działania oraz usprawniają proces leczenia. Również w stomatologii taki postęp jest zauważalny. Jednym z przełomów okazało się wprowadzenie do zabiegów endodontycznych mikroskopu. Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem i dlaczego jest lepsze od tradycyjnego zabiegu? Zapraszamy do lektury.

Za pomocą specjalnego mikroskopu stomatolog może wykonywać skomplikowane zabiegi w obszarze kanałów, które wcześniej przy zastosowaniu gołego oka lekarza były niemożliwe do przeprowadzenia. Dotyczy to głównie zabiegów na zwężonych lub zakrzywionych kanałach zębowych czy związanych z usuwaniem złamanych narzędzi chirurgicznych z kanału. Do przypadków gdy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest niezbędne zaliczamy sytuacje gdy mamy do czynienia z:

zakrzywionymi kanałami zębów
niedrożnymi kanałami zębów
złamanymi narzędziami stomatologicznymi w kanale zęba
perforacją korzenia zęba
perforacją dna komory zęba
powtórnym leczeniem kanałowym
dodatkowym kanałem w zębie
obecnością zębiniaków w zębie


Jednak również podczas standardowych zabiegów endodontycznych, dzięki użyciu mikroskopu, można zachować większą precyzję, a co za tym idzie bardziej staranne wykonanie zabiegu. Z tego powodu w Gabinecie Amident wszelkie zabiegi endodontyczne wykonywane są przy użyciu nowoczesnego mikroskopu zwiększającego precyzję leczenia.






wtorek, 28 kwietnia 2015

Dlaczego warto poddawać się skalingowi

Czym jest skaling? Jak powstaje kamień nazębny oraz jak się go pozbyć i spowolnić proces powstawania. Zapraszamy do lektury!

Skaling jest zabiegiem polegającym na usunięciu twardych złogów nazębnych, tzw. kamienia nazębnego. Powstaje on w procesie mineralizacji płytki nazębnej.

To czy kamień nazębny będzie się pojawiał na zębach oraz tempo jego przyrostu zależą od indywidualnych cech człowieka. W dużym stopniu uwarunkowane jest to składem śliny, ta która jest wysokozmineralizowana sprzyja niestety odkładaniu się kamienia. Poza tym, rzecz jasna, bardzo ważne są nawyki dietetyczne. Pijesz dużej ilości kawy i herbaty i popalasz? Niestety możesz mieć poważny problem z kamieniem. Proces osadzania się kamienia nazębnego można spowolnić podczas codziennych zabiegów higienicznych jamy ustnej. Poza oczywistym szczotkowaniem zębów bardzo ważne jest używanie nici dentystycznej.
Jednak mimo zmiany diety oraz dokładnego stosowania zasad higieny u osób ze skłonnościami do powstawania kamienia nazębnego będzie on tworzył się dalej. Dlatego szczególnie tym osobom polecamy stomatologiczny zabieg usuwania kamienia nazębnego czyli skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego nie jest jedynie sprawą estetyki naszego uśmiechu. Kamień nazębny, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i może doprowadzić do stanu zapalnego dziąsła i przyzębia. Taki stan zapalny może być przyczyną bolesnego i niebezpiecznego odsłonięcia korzeni zębów czyli paradontozy.
Na ogół zabieg skalingu zaleca się stosować raz na 6 miesięcy. Oczywiście jest to uśrednione zalecenie i u osób, które mają problem z szybkim pojawianiem się kamienia zabieg powinien być przeprowadzany częściej. To z jaką częstotliwością należy wykonywać skaling ustali dentysta.

Na zabiegi skalingu zapraszamy do Gabinetu Amident http://www.amident.com.pl/. Dobry stomatolog dzięki skalingowi może w znaczy sposób poprawić estetykę uśmiechu i zapobiec wielu powikłaniom wynikającym z obecności kamienia nazębnego.Czym jest skaling? Jak powstaje kamień nazębny oraz jak się go pozbyć i spowolnić proces powstawania. Zapraszamy do lektury!

Skaling jest zabiegiem polegającym na usunięciu twardych złogów nazębnych, tzw. kamienia nazębnego. Powstaje on w procesie mineralizacji płytki nazębnej.

To czy kamień nazębny będzie się pojawiał na zębach oraz tempo jego przyrostu zależą od indywidualnych cech człowieka. W dużym stopniu uwarunkowane jest to składem śliny, ta która jest wysokozmineralizowana sprzyja niestety odkładaniu się kamienia. Poza tym, rzecz jasna, bardzo ważne są nawyki dietetyczne. Pijesz dużej ilości kawy i herbaty i popalasz? Niestety możesz mieć poważny problem z kamieniem. Proces osadzania się kamienia nazębnego można spowolnić podczas codziennych zabiegów higienicznych jamy ustnej. Poza oczywistym szczotkowaniem zębów bardzo ważne jest używanie nici dentystycznej.
Jednak mimo zmiany diety oraz dokładnego stosowania zasad higieny u osób ze skłonnościami do powstawania kamienia nazębnego będzie on tworzył się dalej. Dlatego szczególnie tym osobom polecamy stomatologiczny zabieg usuwania kamienia nazębnego czyli skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego nie jest jedynie sprawą estetyki naszego uśmiechu. Kamień nazębny, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i może doprowadzić do stanu zapalnego dziąsła i przyzębia. Taki stan zapalny może być przyczyną bolesnego i niebezpiecznego odsłonięcia korzeni zębów czyli paradontozy.
Na ogół zabieg skalingu zaleca się stosować raz na 6 miesięcy. Oczywiście jest to uśrednione zalecenie i u osób, które mają problem z szybkim pojawianiem się kamienia zabieg powinien być przeprowadzany częściej. To z jaką częstotliwością należy wykonywać skaling ustali dentysta.
Na zabiegi skalingu zapraszamy do Gabinetu Amident http://www.amident.com.pl/. Dobry stomatolog dzięki skalingowi może w znaczy sposób poprawić estetykę uśmiechu i zapobiec wielu powikłaniom wynikającym z obecności kamienia nazębnego. 

wtorek, 17 marca 2015

Czym są korony zębowe oraz mosty

Dzisiaj na blogu wyjaśnimy co kryje się pod określeniami korona i most. Są to dwa bardzo częste zabiegi ratujące nie tylko wygląd naszego uzębienia, ale i jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Jak działa korona?
Korona ma za zadanie całkowite przykrycie uszkodzonego zęba. Poza funkcją wzmocnienia, korona poprawia także jego wygląd oraz kształt. Korona umieszczona może zostać także na wierzchołku implantu gdzie zastępuje ząb.Korona porcelanowa lub inaczej ceramiczna bez problemu dopasowuje się do naturalnego odcienia zębów. 

Dentysta zaleca koronę w celu:

Zabezpieczenia osłabionego zęba przed jego złamaniem

Przymocowania mostu
Zastąpienie większych uzupełnień gdy pozostało niewiele zdrowego zęba
Naprawy złamanego zęba
Stworzenia zabezpieczenia pokrywającego implanty zębowe
Zabezpieczenia zęba po leczeniu kanałowym

Jak działa most?

Most jest zalecany gdy pacjent ma braki w uzębieniu. Wolna przestrzeń pozostała po brakującym zębie może powodować przesuwanie się pozostałych zębów, ich wykrzywianie co w konsekwencji skrzywi zgryz. Takie "wędrówki" zębów mogą powodować również choroby dziąseł i stawu skronowo-żychowowego.

Most jest mocowany do naturalnych zębów ,
 które otaczają wolną przestrzeń. Zęby te są nazywane filarami. Służą one za punkty zakotwiczenia - podparcia mostu. 

piątek, 13 marca 2015

Ósemki - zbędne zęby?

Ósemki nazywane zębami mądrości tej wspaniałej cechy raczej nam nie dadzą. Często są raczej zwiastunem bólu i problemu. Po co nam te zęby i co zrobić jeśli rosną nam nie tak jakbyśmy chcieli.
Trzecie zęby trzonowe czyli właśnie ósemki wyrastają na ogół w okresie osiągania dojrzałości tj. w wieku 17 - 25 lat. Stąd właśnie ich nazwa. W pewnych przypadkach ich wyrzynanie może trwać do 40 roku życia lub nigdy mogą się nie wykształcić. Ale spokojnie nie bójcie się wtedy o swoją mądrość.
Zęby mądrości - ofiara ewolucji?
Wydaje się, że ósemki są zbędne. Osoby, którym się nie wykształciły nie mają problemu z przeżuwaniem pokarmu. Za to dla wielu osób są one źródłem bólu, kiedy wychodzą one ze szczęki i żuchwy pod kątami, które są ciężkie do wyobrażenia.
Zęby mądrości przeznaczone są do rozdrabniania pokarmu. Ewolucyjne zmiany zachodzące w obrębie twarzoczaszki spowodowały zmniejszenie łuku zębowego i w efekcie często brak miejsca na prawidłowe wyrżnięcie ósemek.
Kiedy należy usunąć ósemki?
Decyzja o usunięciu zębów mądrości powoduje kilka przypadków. W każdym z nich brany jest też pod uwagę wiek pacjenta.

Jeśli ząb wykształcił się prawidłowo jednak został zaatakowany przez próchnice i uszczerbek jest dosyć duży warto zastanowić się nad wyrwaniem takiego zęba. Zęby mądrości są dosyć trudne w leczeniu ze względu na problemy z dotarciem do nich.

W przypadku jeśli ósemki napierają na pozostałe zęby tworząc zbyt wysokie napięcie i krzywienie całego łuku ósemki są na ogół usuwane.

Podobnie sprawa ma się jeśli ząb rośnie krzywo, wbija się w policzek lub utrudnia przełykanie.
Należy pamiętać, że ósemki przez swoje trudne położenie nie są zębami łatwymi w pielęgnacji. W ich przypadku lepiej sprawdza się szczoteczka jednopęczkowa czy nić dentystyczna. Problemem jest również częste gromadzenie się pokarmu z tyłu szczęki co naraża zęby mądrości na próchnice.
Ósemki zatrzymane częściowo
U dużej grupy osób zęby mądrości mogą niecałkowicie przebić się przez dziąsło. Tworzy ono wtedy kaptur, który może powodować opuchliznę, ból, gorączkę, szczękościsk.
W tym przypadku, o ile ząb jest dobrze ułożony w łuku, stomatolog może przeprowadzić gingiwektomię, czyli zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką.
Warto wiedzieć, że ząb, który został częściowo zatrzymany może być źródłem problemów, bo obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko brzydki zapach z ust, bóle czy obrzęk dziąsła, ale mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się np. do rozwoju miażdżycy czy zapalenia wsierdzia.
Zęby mądrości zatrzymane całkowicie
Czasem zdarza się, że wyrzynanie się ósemki zostaje zatrzymane. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone.
Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy badania wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.



środa, 4 marca 2015

Leczenie kanałowe - nie ma się czego bać

Bardzo wiele osób miało leczone zęby kanałowo, ty pewnie też. Jednak czy wiesz co kryje się pod określeniem "leczenie kanałowe"?

Jest to metoda leczenia zapaleń miazgi zęba, które są nieodwracalne. Polega na usunięciu w znieczuleniu chorej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu ich materiałem zwanym gutaperką. Ząb wymaga leczenia kanałowego, kiedy bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwiobiegiem całego organizmu. To sytuacja niebezpieczna nie tylko dla zęba, ale także dla całego organizmu. Bakterie próchnicy wpływają negatywnie na stawy, serce, nerki i inne narządy. Twój ząb po dobrym zabiegu leczenia kanałowego długo pozostanie w jamie ustnej i nie spowoduje żadnych niepożądanych objawów jak ból czy zmiany wyglądu.
Gdy spotykamy się z leczeniem kanałowym wielu z nas często zadaje sobie wiele pytań.
Najczęściej zadawane pytania przy tego typu leczeniu:
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu, sprawia to, że jest ono w pełni bezbolesne. Czasami znieczulenie jest pomijane ponieważ po zatruciu miazgi ono jest zbędne .
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia jest uzależniony od:
- rodzaju leczonego zęba
- budowy i liczby korzeni korzeni
- warunków panujących w jamie ustnej.

Na ogół leczenie trwa do 3 godzin, czasem potrzeba jednak 2-3 wizyt do zakończenia leczenia.
Dlaczego leczenie kanałowe czasem bywa kosztowne?
Nowoczesne, bezpieczne leczenie kanałowe wymaga nowoczesnego i niestety drogiego sprzętu, tytanowo-niklowych narzędzi. Czasem żywotność zaawansowanych narzędzi to kilka/kilkanaście zabiegów. Zabiegi kanałowe wymagają również wykonania zdjęć RTG (ok. 2-3 zdjęć) oraz stosowaniu wielu preparatów chemicznych, które wspomagają efekt leczenia. Zdarza się, że leczenie kanałowe wykonuje się z pomocą mikroskopu.
Czy leczenie kanałowe gwarantuje długotrwałe utrzymanie zęba?
Leczenie kanałowe jest skuteczne i daje taką gwarancje. Skuteczność szacuje się na poziomie 94-97% przypadków. Utrzymanie zęba leczonego kanałowo zależy także od pacjenta. Lekarz bierze odpowiedzialność jedynie za prawidłowe i zgodne ze sztuką medyczną wykonanie procesu leczenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
Problemy w zabiegach kanałowych wynikają z niemożliwości przeprowadzenia pewnych procedur leczenia. Wynikają one najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Czasem może dojść do powikłań lub infekcji. Dzieje się tak nawet jeśli prawidłowo przeprowadzono leczenie.
Czy nie lepiej usunąć ząb?


Koszty związane z leczeniem zęba są i tak o wiele niższe niż koszt odbudowy zęba. Pamiętajmy, że luka w uzębieniu wpływa na okoliczne zęby, mogą się przesuwać, być bardziej podatne na próchnicę.

Zapraszamy wszystkich do naszej kliniki stomatologicznej Amident w Warszawie, gdzie mogą Państwo liczyć na profesjonalne przeprowadzenie leczenia.