środa, 4 marca 2015

Leczenie kanałowe - nie ma się czego bać

Bardzo wiele osób miało leczone zęby kanałowo, ty pewnie też. Jednak czy wiesz co kryje się pod określeniem "leczenie kanałowe"?

Jest to metoda leczenia zapaleń miazgi zęba, które są nieodwracalne. Polega na usunięciu w znieczuleniu chorej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu ich materiałem zwanym gutaperką. Ząb wymaga leczenia kanałowego, kiedy bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwiobiegiem całego organizmu. To sytuacja niebezpieczna nie tylko dla zęba, ale także dla całego organizmu. Bakterie próchnicy wpływają negatywnie na stawy, serce, nerki i inne narządy. Twój ząb po dobrym zabiegu leczenia kanałowego długo pozostanie w jamie ustnej i nie spowoduje żadnych niepożądanych objawów jak ból czy zmiany wyglądu.
Gdy spotykamy się z leczeniem kanałowym wielu z nas często zadaje sobie wiele pytań.
Najczęściej zadawane pytania przy tego typu leczeniu:
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu, sprawia to, że jest ono w pełni bezbolesne. Czasami znieczulenie jest pomijane ponieważ po zatruciu miazgi ono jest zbędne .
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia jest uzależniony od:
- rodzaju leczonego zęba
- budowy i liczby korzeni korzeni
- warunków panujących w jamie ustnej.

Na ogół leczenie trwa do 3 godzin, czasem potrzeba jednak 2-3 wizyt do zakończenia leczenia.
Dlaczego leczenie kanałowe czasem bywa kosztowne?
Nowoczesne, bezpieczne leczenie kanałowe wymaga nowoczesnego i niestety drogiego sprzętu, tytanowo-niklowych narzędzi. Czasem żywotność zaawansowanych narzędzi to kilka/kilkanaście zabiegów. Zabiegi kanałowe wymagają również wykonania zdjęć RTG (ok. 2-3 zdjęć) oraz stosowaniu wielu preparatów chemicznych, które wspomagają efekt leczenia. Zdarza się, że leczenie kanałowe wykonuje się z pomocą mikroskopu.
Czy leczenie kanałowe gwarantuje długotrwałe utrzymanie zęba?
Leczenie kanałowe jest skuteczne i daje taką gwarancje. Skuteczność szacuje się na poziomie 94-97% przypadków. Utrzymanie zęba leczonego kanałowo zależy także od pacjenta. Lekarz bierze odpowiedzialność jedynie za prawidłowe i zgodne ze sztuką medyczną wykonanie procesu leczenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
Problemy w zabiegach kanałowych wynikają z niemożliwości przeprowadzenia pewnych procedur leczenia. Wynikają one najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Czasem może dojść do powikłań lub infekcji. Dzieje się tak nawet jeśli prawidłowo przeprowadzono leczenie.
Czy nie lepiej usunąć ząb?


Koszty związane z leczeniem zęba są i tak o wiele niższe niż koszt odbudowy zęba. Pamiętajmy, że luka w uzębieniu wpływa na okoliczne zęby, mogą się przesuwać, być bardziej podatne na próchnicę.

Zapraszamy wszystkich do naszej kliniki stomatologicznej Amident w Warszawie, gdzie mogą Państwo liczyć na profesjonalne przeprowadzenie leczenia. 

1 komentarz: