wtorek, 17 marca 2015

Czym są korony zębowe oraz mosty

Dzisiaj na blogu wyjaśnimy co kryje się pod określeniami korona i most. Są to dwa bardzo częste zabiegi ratujące nie tylko wygląd naszego uzębienia, ale i jego prawidłowe funkcjonowanie. 

Jak działa korona?
Korona ma za zadanie całkowite przykrycie uszkodzonego zęba. Poza funkcją wzmocnienia, korona poprawia także jego wygląd oraz kształt. Korona umieszczona może zostać także na wierzchołku implantu gdzie zastępuje ząb.Korona porcelanowa lub inaczej ceramiczna bez problemu dopasowuje się do naturalnego odcienia zębów. 

Dentysta zaleca koronę w celu:

Zabezpieczenia osłabionego zęba przed jego złamaniem

Przymocowania mostu
Zastąpienie większych uzupełnień gdy pozostało niewiele zdrowego zęba
Naprawy złamanego zęba
Stworzenia zabezpieczenia pokrywającego implanty zębowe
Zabezpieczenia zęba po leczeniu kanałowym

Jak działa most?

Most jest zalecany gdy pacjent ma braki w uzębieniu. Wolna przestrzeń pozostała po brakującym zębie może powodować przesuwanie się pozostałych zębów, ich wykrzywianie co w konsekwencji skrzywi zgryz. Takie "wędrówki" zębów mogą powodować również choroby dziąseł i stawu skronowo-żychowowego.

Most jest mocowany do naturalnych zębów ,
 które otaczają wolną przestrzeń. Zęby te są nazywane filarami. Służą one za punkty zakotwiczenia - podparcia mostu. 

piątek, 13 marca 2015

Ósemki - zbędne zęby?

Ósemki nazywane zębami mądrości tej wspaniałej cechy raczej nam nie dadzą. Często są raczej zwiastunem bólu i problemu. Po co nam te zęby i co zrobić jeśli rosną nam nie tak jakbyśmy chcieli.
Trzecie zęby trzonowe czyli właśnie ósemki wyrastają na ogół w okresie osiągania dojrzałości tj. w wieku 17 - 25 lat. Stąd właśnie ich nazwa. W pewnych przypadkach ich wyrzynanie może trwać do 40 roku życia lub nigdy mogą się nie wykształcić. Ale spokojnie nie bójcie się wtedy o swoją mądrość.
Zęby mądrości - ofiara ewolucji?
Wydaje się, że ósemki są zbędne. Osoby, którym się nie wykształciły nie mają problemu z przeżuwaniem pokarmu. Za to dla wielu osób są one źródłem bólu, kiedy wychodzą one ze szczęki i żuchwy pod kątami, które są ciężkie do wyobrażenia.
Zęby mądrości przeznaczone są do rozdrabniania pokarmu. Ewolucyjne zmiany zachodzące w obrębie twarzoczaszki spowodowały zmniejszenie łuku zębowego i w efekcie często brak miejsca na prawidłowe wyrżnięcie ósemek.
Kiedy należy usunąć ósemki?
Decyzja o usunięciu zębów mądrości powoduje kilka przypadków. W każdym z nich brany jest też pod uwagę wiek pacjenta.

Jeśli ząb wykształcił się prawidłowo jednak został zaatakowany przez próchnice i uszczerbek jest dosyć duży warto zastanowić się nad wyrwaniem takiego zęba. Zęby mądrości są dosyć trudne w leczeniu ze względu na problemy z dotarciem do nich.

W przypadku jeśli ósemki napierają na pozostałe zęby tworząc zbyt wysokie napięcie i krzywienie całego łuku ósemki są na ogół usuwane.

Podobnie sprawa ma się jeśli ząb rośnie krzywo, wbija się w policzek lub utrudnia przełykanie.
Należy pamiętać, że ósemki przez swoje trudne położenie nie są zębami łatwymi w pielęgnacji. W ich przypadku lepiej sprawdza się szczoteczka jednopęczkowa czy nić dentystyczna. Problemem jest również częste gromadzenie się pokarmu z tyłu szczęki co naraża zęby mądrości na próchnice.
Ósemki zatrzymane częściowo
U dużej grupy osób zęby mądrości mogą niecałkowicie przebić się przez dziąsło. Tworzy ono wtedy kaptur, który może powodować opuchliznę, ból, gorączkę, szczękościsk.
W tym przypadku, o ile ząb jest dobrze ułożony w łuku, stomatolog może przeprowadzić gingiwektomię, czyli zabieg polegający na wycięciu dziąsła znajdującego się nad ósemką.
Warto wiedzieć, że ząb, który został częściowo zatrzymany może być źródłem problemów, bo obecne pod dziąsłem bakterie powodują nie tylko brzydki zapach z ust, bóle czy obrzęk dziąsła, ale mogą przedostać się do krwiobiegu, przyczyniając się np. do rozwoju miażdżycy czy zapalenia wsierdzia.
Zęby mądrości zatrzymane całkowicie
Czasem zdarza się, że wyrzynanie się ósemki zostaje zatrzymane. W tym przypadku ząb jest niewidoczny, ale znajduje się w dziąśle. Zwykle takie ósemki są źle ułożone.
Jedynym sposobem, by sprawdzić ułożenie ósemek, jest wykonanie pantomogramu – zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Niekiedy w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych wykonuje się germektomię (usunięcie zawiązków zęba). Ta metoda sprawdza się, gdy badania wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki, a także gdy jest ona w niekorzystnym położeniu. Zatrzymane zęby mądrości mogą dawać niespecyficzne objawy w postaci migrenowych bólów głowy, problemów ze stawami (odczuwane jako „przeskakiwanie” w stawie). Wokół takiego zęba może się również tworzyć stan zapalny albo torbiel.



środa, 4 marca 2015

Leczenie kanałowe - nie ma się czego bać

Bardzo wiele osób miało leczone zęby kanałowo, ty pewnie też. Jednak czy wiesz co kryje się pod określeniem "leczenie kanałowe"?

Jest to metoda leczenia zapaleń miazgi zęba, które są nieodwracalne. Polega na usunięciu w znieczuleniu chorej miazgi z komory i kanałów zęba oraz wypełnieniu ich materiałem zwanym gutaperką. Ząb wymaga leczenia kanałowego, kiedy bakterie próchnicy przedostały się do korzeni zęba. Pokonały szkliwo i zębinę i dostały się do unerwionej i ukrwionej miazgi zęba, która jest połączona z krwiobiegiem całego organizmu. To sytuacja niebezpieczna nie tylko dla zęba, ale także dla całego organizmu. Bakterie próchnicy wpływają negatywnie na stawy, serce, nerki i inne narządy. Twój ząb po dobrym zabiegu leczenia kanałowego długo pozostanie w jamie ustnej i nie spowoduje żadnych niepożądanych objawów jak ból czy zmiany wyglądu.
Gdy spotykamy się z leczeniem kanałowym wielu z nas często zadaje sobie wiele pytań.
Najczęściej zadawane pytania przy tego typu leczeniu:
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe jest wykonywane w znieczuleniu, sprawia to, że jest ono w pełni bezbolesne. Czasami znieczulenie jest pomijane ponieważ po zatruciu miazgi ono jest zbędne .
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia jest uzależniony od:
- rodzaju leczonego zęba
- budowy i liczby korzeni korzeni
- warunków panujących w jamie ustnej.

Na ogół leczenie trwa do 3 godzin, czasem potrzeba jednak 2-3 wizyt do zakończenia leczenia.
Dlaczego leczenie kanałowe czasem bywa kosztowne?
Nowoczesne, bezpieczne leczenie kanałowe wymaga nowoczesnego i niestety drogiego sprzętu, tytanowo-niklowych narzędzi. Czasem żywotność zaawansowanych narzędzi to kilka/kilkanaście zabiegów. Zabiegi kanałowe wymagają również wykonania zdjęć RTG (ok. 2-3 zdjęć) oraz stosowaniu wielu preparatów chemicznych, które wspomagają efekt leczenia. Zdarza się, że leczenie kanałowe wykonuje się z pomocą mikroskopu.
Czy leczenie kanałowe gwarantuje długotrwałe utrzymanie zęba?
Leczenie kanałowe jest skuteczne i daje taką gwarancje. Skuteczność szacuje się na poziomie 94-97% przypadków. Utrzymanie zęba leczonego kanałowo zależy także od pacjenta. Lekarz bierze odpowiedzialność jedynie za prawidłowe i zgodne ze sztuką medyczną wykonanie procesu leczenia.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń?
Problemy w zabiegach kanałowych wynikają z niemożliwości przeprowadzenia pewnych procedur leczenia. Wynikają one najczęściej z budowy zęba, a w szczególności jego korzeni. Czasem może dojść do powikłań lub infekcji. Dzieje się tak nawet jeśli prawidłowo przeprowadzono leczenie.
Czy nie lepiej usunąć ząb?


Koszty związane z leczeniem zęba są i tak o wiele niższe niż koszt odbudowy zęba. Pamiętajmy, że luka w uzębieniu wpływa na okoliczne zęby, mogą się przesuwać, być bardziej podatne na próchnicę.

Zapraszamy wszystkich do naszej kliniki stomatologicznej Amident w Warszawie, gdzie mogą Państwo liczyć na profesjonalne przeprowadzenie leczenia.